Best of Arkansas 2022 - Arkansas Times

2022-07-01 18:02:37 By : Mr. Victor Lee

Y’all love some local brews and fried foods, and we at the Arkansas Times took note. The voters have spoken on their 2022 favorites, tipping us off on such varied topics as where to find the cutest kids’ clothes (The Toggery), who to hit up for the best ink (7th Street Tattoo) and the best guys to call in a roach-related emergency (Adams Pest Control).

Bike trail Arkansas River Trail Finalists: Mt. Nebo State Park Monument Trails (Dardanelle), Northwoods Trails (Hot Springs), Pinnacle Mountain State Park Monument Trails (Roland), Slaughter Pen (Bentonville)

Cheap date Pinnacle Mountain State Park Finalists: The Garage Arcade (Russellville), The Rail Yard, Riverfront Park, Rock Town River Outfitters

Family attraction Little Rock Zoo Finalists: Museum of Discovery, Pinnacle Mountain State Park (Roland), Arkansas Skatium, Magic Springs Theme and Water Park (Hot Springs)

Golf course Rebsamen Park Golf Course Finalists: Burns Park Golf Course (North Little Rock), Country Club of Little Rock, Eagle Crest Golf Course (Alma), Indian Hills Golf Resort (Fairfield Bay)

Gym/place to work out 10 Fitness Finalists: 365 Fitness (Conway), Orangetheory Fitness, Jolly Bodies, Little Rock Athletic Club

Hiking trail Petit Jean State Park (Morrilton) Finalists: Devil’s Den State Park (West Fork), Emerald Park (North Little Rock), Pinnacle Mountain State Park (Roland), Lake Ouachita Vista Trail (Mount Ida)

Marina Mountain Harbor Resort and Spa (Mount Ida) Finalists: Brady Mountain Resort & Marina on Lake Ouachita (Royal), Eden Isle Marina on Greers Ferry Lake (Heber Springs), Heber Springs Marina on Greers Ferry Lake, Fairfield Bay Marina (Shirley)

Outdoor attraction Buffalo National River Finalists: Garvan Woodland Gardens (Hot Springs), Loco Ropes, Oaklawn Racing Casino Resort (Hot Springs), Little Rock Zoo

Park Two Rivers Park Finalists: Allsopp Park, Burns Park (North Little Rock), Murray Park, Emerald Park

Place to canoe/kayak/tube Buffalo National River Finalists: Two Rivers Park, Little Maumelle River, Spring River, White River

Place to mountain bike Pinnacle Mountain State Park Monument Trails Finalists: Coler Mountain Bike Preserve (Bentonville), Northwoods (Hot Springs), Mt. Nebo State Park Monument Trails, Rattlesnake Ridge

Place to swim Greers Ferry Lake Finalists: Jim Dailey Fitness and Aquatic Center, DeGray Lake, Lake Hamilton, Little Rock Racquet Club

Resort The Lodge at Mount Magazine (Paris) Finalists: Gaston’s White River Resort (Lakeview), Mountain Harbor Resort and Spa (Mount Ida), Oaklawn Racing Casino Resort (Hot Springs), Club Wyndham Resort at Fairfield Bay (Fairfield Bay)

Weekend getaway Eureka Springs Finalists: Gaston’s White River Resort (Lakeview), Bentonville, Oaklawn Racing Casino Resort (Hot Springs), Buffalo National River

Artist Kevin Kresse Finalists: Milkdadd, Adaja Cooper, Meikel Church, Lisa Krannichfeld

Author Kat Robinson Finalists: Ayana Gray, Michael Combs, Eli Cranor, Frederick McKindra

Comedian Big Dre Finalists: Nate Williams, Stef Bright, Michael Brown, Chase Myska

Country band/artist Ashley McBryde Finalists: Cliff & Susan (Susan Erwin and Cliff Prowse), Bonnie Montgomery, Salty Dogs, Erin Enderlin 

Dance club Discovery Finalists: C4 (Fayetteville), Club 27, Electric Cowboy, Cannibal & Craft

DJ Mike Poe Finalists: DJ Baldego, DJ Courier (Hot Springs), g-force, JJ Wilson

Filmmaker Brent Renaud Finalists: Jeff Nichols, Graham Gordy, Kathryn Tucker, Craig Hodges

Gay bar Discovery Finalists: 610 Center, C4 (Fayetteville), Sway, Triniti Nightclub

Hip-hop artist Penn Davis Finalists: Kvng Moses, Big Piph, 607, Bankroll Freddie

Jazz band/group The Rodney Block Collective Finalists: Funkanites, The Goat Band, Trap Jazz Giants, Ted Ludwig Trio 

Late night spot White Water Tavern Finalists: Four Quarter Bar (North Little Rock), Willy D’s, Midtown Billiards, Town Pump

Live music festival King Biscuit Blues Festival Finalists: Fayetteville Roots Festival (Fayetteville), Hillberry Music Festival (Eureka Springs), Valley of the Vapors Independent Music Festival (Hot Springs), Yadaloo Music & Arts Festival 

Live music venue White Water Tavern Finalists: The Hall, Murphy Arts District (El Dorado), Four Quarter Bar, Stickyz Rock ‘n’ Roll Chicken Shack

Local actor Judge Reinhold Finalists: Natalie Canerday, Verda Davenport-Booher, Barry Clifton, Duane Jackson

Local theater Arkansas Repertory Theatre Finalists: Argenta Community Theater (North Little Rock), Murry’s Dinner Playhouse, The Studio Theatre, The Weekend Theater

Movie theater Riverdale 10 VIP Cinema Finalists: AMC Chenal 9, Cinemark Colonel Glenn and XD, Movie Tavern, Regal UA Breckenridge

Museum Crystal Bridges Museum of American Art (Bentonville) Finalists: Arkansas Museum of Fine Arts, Historic Arkansas Museum, Mid-America Science Museum (Hot Springs), Museum of Discovery

Neighborhood festival Hillcrest Harvestfest Finalists: Arkansas Cornbread Festival, SoMardi Gras, Handmade in the Heights, Hot Water Hills Arts & Music Festival (Hot Springs)

Performing arts group Arkansas Symphony Orchestra Finalists: Arkansas Circus Arts, Ballet Arkansas, Praeclara, Red Octopus Theatre Group

Photographer Ashley Murphy Images Finalists: Amber Lane Photography (Russellville), Jason Masters, Aaron Brewer (Hot Springs), Dero Sanford

Place for karaoke White Water Tavern Finalists: Town Pump, Brewski’s Pub & Grub, Dust Bowl Lanes and Lounge, Khalil’s Pub & Grill 

Place for trivia Flyway Brewing Finalists: Brewski’s Pub & Grub, Dugan’s Pub, Flying Saucer Draught Emporium, Stone’s Throw MacArthur Park

Place to gamble Oaklawn Racing Casino Resort (Hot Springs) Finalists: Cherokee Casino and Hotel (Roland, Oklahoma), Choctaw Casino (Pocola, Oklahoma), Saracen Casino Resort (Pine Bluff), Tunica, Mississippi

Poet Crystal C. Mercer Finalists: Bryan Borland, Kai Coggin, Drekkia Writes, R.J. Looney

Rock band Adam Faucett and The Tall Grass Finalists: Colour Design, Lucero, Pallbearer, Joe & The Feels

Sports bar Brewski’s Pub & Grub Finalists: Legends Sports Bar at Saracen Casino (Pine Bluff), Twin Peaks, Prospect Sports Bar and Grill, Silks Bar and Grill at Oaklawn Racing Casino Resort (Hot Springs)

Blog The Mighty Rib Finalists: Arkansas Blog, Blue Hog Report, Tie Dye Travels, Rock City Eats

Columnist/reporter Max Brantley Finalists: John Brummett, Ernie Dumas, Dwain Hebda (Ya!Mule Wordsmiths), Rex Nelson

Marketing firm CJRW Finalists: Campbell Ward, Cranford Co., MHP/Team SI, Thoma Thoma

Newspaper writer Max Brantley Finalists: Austin Bailey, Dwain Hebda (Ya!Mule Wordsmiths), Eric Harrison, Philip Martin

Podcast Arkansas Times: Week in Review Finalists: BlackbeltVoices, Conversation Cocktails + Connections, Southern Fried Geekery, Not For Prophets Stereo Podcast

Radio personality Heather Brown (Alice 107.7) Finalists: Justin Acri (The Buzz 103.7 FM), Tom Wood (Arkansas Rocks), Roger Scott (103.7 The Buzz), Tommy Smith (The Buzz 103.7 FM)

Radio station KUAR-FM 89.1/KLRE-FM 90.5 Finalists: KABF-FM 88.3, 103.7 The Buzz, KUAF-FM 91.3, KSSN-FM 96

TV meteorologist Todd Yakoubian (KATV) Finalists: Tom Brannon (THV11), Barry Brandt (KATV), Melinda Mayo (KATV), Skot Covert (THV11)

TV personality Craig O’Neill (THV11) Finalists: Hayden Balgavy (THV11), Alyson Courtney (KATV), Donna Terrell (FOX16), Marlisa Goldsmith (THV11)

TV sportscaster Steve Sullivan (KATV) Finalists: Hayden Balgavy (THV11), Troy Lynch (FOX16), Wess Moore (FOX16), Tyler Cass (THV11)

TV station KTHV (THV11) Finalists: KATV (Channel 7), Arkansas PBS, KARK (Channel 4), KLRT (FOX16)

Website arktimes.com Finalists: myarkansaspbs.org, arkansasonline.com, encyclopediaofarkansas.net, bluehogreport.com

Arkansan Joyce Elliott Finalists: Matt Campbell, Crystal C. Mercer, Eric Musselman, Ryan Taneja

Athlete Jaylin Williams Finalists: Bobby Portis, Danielle Gibson, KJ Jefferson, JD Notae

Celebrity Mary Steenburgen Finalists: Billy Bob Thornton, Symone the Ebony Enchantress, Torii Hunter, Bonnie Montgomery

Charity event Soup Sunday (Arkansas Advocates for Children and Families) Finalists:  Cupcakes for Goodness Sake (CareLink), Taste of Little Rock (UA Little Rock),  Chili Fights in the Heights, Paws on the Runway, It Takes a Village (5k)

Chief executive officer Courtney Pledger (Arkansas PBS) Finalists: Luke Mattingly (CareLink), Kellee Mitchell Farris (Lee County Cooperative Clinic), Nicole Hart (Hartworks Strategies Inc.), Chris Seay (Runway)

Conservative Asa Hutchinson Finalists: Steve Landers, Rex Nelson, Tom Cotton, Jim Hendren

Liberal Joyce Elliott Finalists: Chris Jones, Clarke Tucker, Judson Scanlon, Denise Ennett

Little Rock City Director Capi Peck Finalists: Antwan Phillips, Kathy Webb, Dean Kumpuris, Virgil Miller

Little Rocker Joyce Elliott Finalists: Emily Fenton, Crystal C. Mercer, Tommy Smith, Jay Barth

Misuse of taxpayer fund/proposals Tom Cotton Finalists: 30 Crossing, Attorney General Leslie Rutledge, Jason Rapert’s cemetery marker with 24-hour surveillance on the Capitol grounds, hamburger tax

Nonprofit The Van (The One, Inc.) Finalists: Arkansas Advocates for Children and Families, Our House Shelter, Thea Foundation, Lucie’s Place

Philanthropist Alice Walton Finalists: Johnelle Hunt, Dorthy Morris, Bill and Hillary Clinton, Kirk Bradshaw

Politician Joyce Elliott Finalists: Chris Jones, Clarke Tucker, Denise Ennett, Kathy Webb

Worst Arkansan Jason Rapert Finalists: Tom Cotton, Sarah Huckabee Sanders, Leslie Rutledge, Steve Landers 

Arkansas-brewed beer Lost Forty Finalists: Flyway Brewing, Ozark Beer Co., Superior Bathhouse Brewery (Hot Springs), Gotahold Brewing (Eureka Springs)

Baked goods Community Bakery Finalists: Wild Sweet Williams (Searcy), Boulevard Bread Company, Cinnamon Creme Bakery, Dempsey Bakery 

Birthday or Special Occasion Cake Blue Cake Co. Finalists: Community Bakery, Mickey’s Cakes & Sweets, Flake Baby Pastry, Cheesecake on Point

Bread Boulevard Bread Company Finalists: Community Bakery, Serenity Farm Bread (Leslie), Old Mill Bread, Stone Mill Bread Co. (Fayetteville) 

Cocktail Rocktown Distillery Finalists: Brave New Restaurant, Cypress Social, Cache, Brood & Barley

Comfort Food K Hall & Sons Produce Finalists: Soul Fish Cafe, Loca Luna, Flint’s Just Like Mom’s, Rosie’s Pot & Kettle 

Curbside restaurant service Taziki’s Mediterranean Cafe Finalists: Star of India, Trio’s, Soul Fish Cafe, Gadwall’s Grill

Food festival Main Street Food Truck Festival Finalists: International Greek Food Festival, Arkansas Cornbread Festival, World Cheese Dip Festival, UA Little Rock’s Taste of Little Rock

Hangover Food The Root Cafe Finalists: Leo’s Greek Castle, Four Quarter Bar, Hillcrest Little Bakery, Waffle House

Liquor store Colonial Wines & Spirits

Finalists: Legacy Wine & Spirits, 107 Liquor, O’Looney’s Wine & Liquor, Sullivant’s Liquor Store

Milkshake Purple Cow Finalists: Big Orange, Loblolly Creamery, The Original ScoopDog (North Little Rock), Winks Dairy Bar (North Little Rock)

Most Creative Menu Brood & Barley Finalists: Brave New Restaurant, Cache Restaurant, Table 28, Star of India

Munchies food Stickyz Rock ‘n’ Roll Chicken Shack Finalists: Four Quarter Bar, Cheba Hut, TOPDOG Hotdog Co., White Water Tavern

Onion rings The Purple Cow Finalists: Town Pump, K. Hall & Son’s Produce, Buffalo Grill, Black Angus 

Place for a Guy’s Night Out Vino’s Finalists: Town Pump, The Fountain, Ohio Club (Hot Springs), Fassler Hall

Place for a Girl’s Night Out Petit & Keet Finalists: Ciao Baci, Cypress Social, Agasi 7: Rooftop Bar + Kitchen, La Terraza Rum & Lounge

Place to eat on a Sunday Raduno Brick Oven & Barroom Finalist: Loca Luna, Soul Fish Cafe, Star of India, The Root Cafe

Restaurant for a first date Pantry Crest Finalists: Brave New Restaurant, Cache Restaurant, Ciao Baci, Loca Luna

Ribs Whole Hog Cafe Finalists: Sims Bar-B-Que, Corky’s Ribs & BBQ, Count Porkula, Knightfire BBQ (Searcy)

Wings Four Quarter Bar Finalists: Buffalo Wild Wings, Waldo’s Chicken & Beer, Town Pump, Certified Pies

Antiques Midtown Vintage Market Finalists: Fabulous Finds, Flip Flop Flea Market (Bryant), Sweet Home/Clement

Art Gallery M2 Gallery Finalists: Boswell Mourot Fine Art, Gallery 26, Justus Fine Art Gallery (Hot Springs), Cantrell Art Gallery

Auto dealer Steve Landers Auto Group Finalists: Parker Lexus, Gwatney Chevrolet Company (Jacksonville), Mark McLarty Toyota (North Little Rock), Puckett Auto Group (Conway)

Bicycle shop Angry Dave’s Bicycles (North Little Rock) Finalists: Arkansas Cycling & Fitness, Jackalope Cycling (Russellville), The Community Bicyclist, Gearhead Cycle House (Jonesboro)

Bookstore WordsWorth Books Finalists: Dog Ear Books (Russellville), Bookish (Fort Smith), Paper Hearts Bookstore, Dickson Street Bookshop (Fayetteville)

Bridal store Low’s Bridal (Brinkley) Finalists: The Bridal Cottage (North Little Rock), Unveiled Bridal Collection, Danielle’s Bridal & Special Occasions (Clarksville)

CBD store Healing Hemp of Arkansas Finalists: Green Cross Naturals, Heights Apothecary and Hemp Co., Good Earth Organics, Your CBD Store

The Toggery Finalists: Basic Blake Boutique (Springdale), Serendipity Kids Boutique (Van Buren), Clara Jane & Jax (Batesville)

Fabrics and drapery Cynthia East Fabrics Finalists: JOANN Fabrics, The Quilt House (Clarksville), Stitchin Post, Marshall Dry Goods Company (Batesville)

Farmers market Me and McGee Market (North Little Rock) Finalists: Hillcrest Farmers Market, Argenta Farmers Market, Little Rock Farmers Market, The Bramble Market, White Water Market 

Flooring store Akels Carpet One Floor & Home Finalists: Cantrell Furniture Design Center, Ron Pack Carpet Center, Carpet Barn (North Little Rock), McElroy Tops & Floors (Benton)

Florist Tipton & Hurst Finalists: Petal to the Metal Floristry, Frances Flower Shop, Cabbage Rose Florist, Tanarah Luxe Floral

Furniture Midtown Vintage Market Finalists: Ashley Furniture HomeStore, Hank’s Fine Furniture, Cost Plus Furniture, Sweet Home/ Clement

Garden store The Good Earth Garden Center Finalists: Botanica Gardens, Cantrell Gardens Nursery, Hocott’s Garden Center, Plantopia

Gift shop Bang-Up Betty (North Little Rock) Finalists: Box Turtle, Bella Vita Jewelry, Domestic Domestic, AR-T’s, Moxy Modern Mercantile

Grocery store Trader Joe’s Finalists: Edwards Food Giant, Kroger, Natural Grocers, Whole Foods Market, The Fresh Market

Hardware/home improvement Fuller & Son Hardware Finalists: Ace Hardware, Kraftco Hardware, McCoy’s Lumber & Hardware (Searcy), Lowe’s

Hip clothing Box Turtle Finalists: Anthropologie, AR-T’s, Crying Weasel Vintage, Fringe Clothing, E. Leigh’s Contemporary Boutique

Hobby shop Argenta Bead Company Finalists: Dark Star Visuals (Fayetteville), ART Outfitters, The Coin & Stamp Shop, Hobby Lobby, HobbyTown (North Little Rock)

Jeweler Bang-Up Betty Finalists: Sissy’s Log Cabin, Bella Vita Jewelry & Gifts, Cecil’s Jewelry, Roberson’s Jewelry

Lingerie store Cupid’s Finalists: Aphrodite’s Love Boutique (Rogers), Seductions, Angie Davis (Conway)

Men’s clothing Dillard’s Finalists: Baumans Fine Men’s Clothing, J. Duke & Co., Gearhead Outfitters, Walker Brothers (Fayetteville)

Mobile phone provider AT&T Finalists: Straight Talk Wireless, T-Mobile, Verizon Wireless

Motorcycle dealer Rock City Harley-Davidson Finalists: Mike Johnson’s Powersports (Russellville), Sunrise Yamaha Motorsports (Searcy), Rodney’s Cycle Shop

Outdoor store Ozark Outdoor Supply Finalists: Bass Pro Shop, Domestic Domestic, Ken Rash’s of Arkansas, Ozark Mountain Trading Company (Conway)

Pawn shop Braswell & Son Pawn Brokers Finalists: Pacer Ltd., Cabot Pawn Shop, USA Loans Pawn Shop

RV/camper dealer Moix RV Supercenter (Conway) Finalists: Crain RV (Benton), Gander RV & Outdoors (North Little Rock), Goss Camper Sales, Kiko’s Kountry RV (North Little Rock)

Shoes Dillard’s Finalists: DSW, Rock City Kicks, Maude on Main (Van Buren), Munro Factory Outlet Store (Hot Springs), Warren’s Shoes

Sporting goods Gene Lockwood’s Finalists: Academy Sports + Outdoor, Dick’s Sporting Goods (North Little Rock), Rock City Running, Fort Thompson Sporting Goods (Sherwood)

Toys Knowledge Tree Finalists: The Toggery, Box Turtle, Kindness & Joy Toys (Fayetteville)

Vape shop Abby Road Finalists: Toddy Tobacco & Vape Shop, Rogue Vapers, Emerald’s Triangle (Jonesboro)

Vintage clothing Crying Weasel Vintage Finalists: America Jane Vintage (Conway), Oak Forest Vintage, The Retro Fit (Hot Springs), Thriftpologie

Women’s clothing Dillard’s Finalists: Anthropologie, Crying Weasel Vintage, Beyond Cotton, E. Leigh’s, Vesta’s Boutique

Pre-k or preschool Little Rock School District Finalists: The Anthony School, Pulaski Academy, Pulaski Heights United Methodist Church Early Learning Center

Community college UA Pulaski Tech (North Little Rock) Finalists: Southeast Arkansas College/SEARK (Pine Bluff), National Park College (Hot Springs), University of Arkansas Community College at Morrilton 

Four-year college/university University of Arkansas (Fayetteville) Finalists: Arkansas State University (Jonesboro), Hendrix College (Conway), University of Arkansas at Little Rock, University of Central Arkansas (Conway)

Private school Mount Saint Mary Academy Finalists: The Anthony School, Pulaski Academy, Little Rock Christian Academy, Episcopal Collegiate School

Public school Little Rock Central High School Finalists: Forest Heights S.T.E.M. Academy, Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts (Hot Springs), North Little Rock High School, Parkview High School

Accounting firm Frost PLLC Finalists: Denman, Hamilton & Associates; EGP, PLLC; HCJ CPA’s & Advisors; Landmark

Apartment complex The Fitzroy Chenal Finalists: Argenta Flats Apartments, Bowman Pointe Apartments, Fountaine Bleau Maumelle, The Pointe Brodie Creek

Architect Herron Horton Architects Finalists: AMR Architects, Cromwell, Polk Stanley Wilcox Architects, Taggart Architects

Arkansas-based company Tacos 4 Life Finalists: First Orion, Stephens Inc., Superior Senior Care, Walmart

Artisan Bang-Up Betty (Stacey Bowers) Finalists: Bella Vita Jewelry (Brandy McNair), Electric Ghost (Justin Sharp), Newton Pens (Shawn Newton), Tommy Farrell

Auto service Discount Tire & Brake Finalists: Austin Brothers Tire Service, Foster’s Garage, Jett’s Gas & Service, Parkway Automotive

Autoglass repair Safelite AutoGlass Finalists: Capitol Glass Company, Discount Auto Glass, Dr. B’s Windshield Repair Co., Mobile Glass Pros 

Bank Arvest Finalists: Bank of Little Rock, Centennial Bank, Encore Bank, Simmons Bank

Commercial insurance agency State Farm Finalists: Arkansas Farm Bureau, Brown & Brown Insurance, The Hatcher Agency, Shelter Insurance

Commercial real estate agency KW Commercial Finalists: Colliers, Kelley Commercial Partners, Moses Tucker Partners, The Property Group

Company to work for UAMS Finalists: CareLink (North Little Rock), The Janet Jones Company, Moses Tucker Partners, Saracen Casino Resort

Contractor Nabholz Construction Finalists: American Structure Inc., CDI Contractors, Cornerstone Construction, Kinco Constructors

Designer/decorator Garry Mertins (mertinsdykehome) Finalists: Debi Davis Interior Design, Kelley Kolettis Designs, Brittany Nixon Creative, Johnna Novak (Novak Design)

Event venue Robinson Center Finalists: First Security Amphitheater/River Market Pavilions, The Hall, Heifer International, Oaklawn Casino and Resort

Funeral home Roller Funeral Homes Finalists: Griffin Leggett Healey & Roth Funeral Home, North Little Rock Funeral Home, Ruebel Funeral Home, Smith Family Funeral Homes

Handyman Top Notch Home Services (Steven Long, Conway) Finalists: The Dryer Vent Guy (Matthew Young, Conway), Fix-It Quick, Lash Remodeling (Maumelle), Mr. Fix-It Inc.  

Home builder Graham Smith Construction Finalists: Hines Homes, Kerr Building Services,  Markus Homes, Mike Orndorff Construction

Home inspection Blackbird Inspections (Eric Young) Finalists: Joe Cummins, GQ Inspection Services (Dennis Evans), Pillar to Post Home Inspectors (The Paulson Team), Reliable Choice Home Inspections

Home, life, car insurance State Farm Finalists: Arkansas Farm Bureau, Citizens Fidelity Insurance Company, The Jenkins Agency, USAA

Hotel Capital Hotel Finalists: Aloft Little Rock West, Embassy Suites, Hilton Garden Inn, Oaklawn Racing Casino Resort (Hot Springs)

HVAC repair Middleton Heat & Air Finalists: Airmasters Heating & Air Conditioning, DASH Heating & Cooling, Ski Brothers Heat and Air, Yates Maintenance Heating & Air

Internet service provider AT&T U-verse Finalists: Comcast, Conway Corp, Cox, Hyperleap, Starlink

Landscaper/landscape design The Good Earth Garden Center Finalists: Botanica Gardens, Plantopia, Pugh’s Earthworks (Maumelle), River Valley Horticulture Products

Law firm Wright Lindsey Jennings Finalists: Duncan Johnston & Collins; LaCerra, Dickson, Hoover & Rogers PLLC; Mitchell Williams Law Firm; Taylor King Law

Lawyer Taylor King (Taylor King Law) Finalists: Erin Cassinelli (Lassiter & Cassinelli), Lauren Collins (Duncan Johnston & Collins), Bill James (James Law Firm), Giana Messore (Cordell & Cordell)

Mover Two Men and a Truck (North Little Rock) Finalists: Brandon Moving & Storage (North Little Rock), Elite Movers, Mustard Seed Moving of Arkansas, Prompt Moving & Transportation

Music equipment Guitar Center (Little Rock) Finalists: Fry Guitars, Palmer Music Co (Conway), Renown Music (North Little Rock), Shuffield Music Company (Arkadelphia)

Pest control Adams Pest Control Finalists: Arkansas Pest Control (North Little Rock), Clark Exterminating, Curry’s Termite, Elkins Pest Control (Maumelle), Legacy Termite and Pest Control

Pet groomers Hounds Lounge Pet Resort and Spa Finalists: Amber’s Goochie Poochie, Doggie Do’s, Fairview Kennels, Pet Scene

Plumber Ray Lusk Plumbing Finalists: Associated Plumbers Inc., Hall’s Affordable Plumbing, Merrick Plumbing (Benton), Russell & LeMay Plumbing & Heating

Realtor Debbie Teague (The Janet Jones Company) Finalists: Jonie Burks (The Charlotte John Co.), April Findlay (Charlotte John Co.), Jamie Grantham (Coldwell Banker RPM Group), Allison Pickell (Coldwell Banker RPM Group)

Residential real estate agency Keller Williams Realty Finalists: The Charlotte John Company, The Janet Jones Company, PorchLight Realty, The Property Group

Siding, windows and roofing Wilson’s Home Improvement (Hot Springs) Finalists: Accountable Roofing, Arkansas Roofing Kompany (Conway), Cornerstone Construction, Sideco/Windco (North Little Rock)

Solar company Seal Solar (North Little Rock) Finalists: AEV Solar, Entegrity, Peak Power Solar, Sunpro Solar

Tattoos 7th Street Tattoo Finalists: Black Cobra Tattoos (Sherwood), Love Spell Tattoo, Lucky Bella Tattoos (North Little Rock), Smoky Row Tattoo (Russellville)

Travel agency Poe Travel Finalists: Friends Tours & Travel, Peacock Travel Group, Sue Smith Vacations (North Little Rock), The Travel Shop

Wealth management Kelly Ross Journey (Edward Jones) Finalists: Conger Wealth Management, Chris Harkins (Harkins Rafferty Wealth Management of Raymond James), Encompass Financial Partners, Tim Rafferty (Harkins Rafferty Wealth Management of Raymond James)

Web design Rock City Digital Finalists: iProv, Lapero, Matmon  

Window tinting D&D Sun Control, Inc. (North Little Rock) Finalists: 007 Window Tinting (Benton), Arkansas RockStar Window Tinting, Jay’s Window Tinting (Sherwood), SunStop Window Tinting (North Little Rock)

Assisted living facility Fox Ridge Luxury Senior Living Finalists: The Manor Senior Living Community, Memory Care of Little Rock at Good Shepherd, Woodland Heights, Indian Rock Village (Fairfield Bay)

Barbershop Dogtown Barber Lounge (North Little Rock) Finalists: Blade and Barrel (Jacksonville), Handle Barbershop, Jerry’s Barbershop, Morrison’s Capitol Barber Shop

Budtender Jennifer Burr (Natural Relief Dispensary) Finalists: Ben Bradley (Natural Relief Dispensary), Buffy Montgomery (Suite 443 in Hot Springs), Ashley Strawser (Good Day Farm), Dustin Watson (Red River Remedy) 

Chiropractor Dr. Beverly Foster (Chiropractic Health & Rehabilitation) Finalists: Dr. Brad Chambers (Chenal Urgent Chiropractic), Brady DeClerk (Omnis Rehab: Joint and Performance Center), Lee Hodge (Abundant Health Chiropractic & Therapeutic Massage), Dylan Machycek (Elite Spine & Joint)

Cosmetic dentist Dr. DJ Dailey (Smile Dailey General and Cosmetic Dentistry) Finalists: Dr. Stephen Deal (Deal Family Dentistry, Greenbrier), Dr. Montgomery Heathman (Heathman Family and Cosmetic Dentistry), Dr. Sam Strong (Dentalways), Dr. Jeff Wisner (Wisener, Cooper & Fergus, DDS; Rogers)

Cosmetic surgeon Dr. Gene Sloan (Aesthetic Plastic Surgery) Finalists: Dr. Rhys Branman (Cosmetic Surgery Center), Dr. Melanie Prince (Melanie Prince, MD Plastic Surgery), Dr. Kris Shewmake (Shewmake Plastic Surgery), Dr. Suzanne Yee (Cosmetic & Laser Surgery Center)

Counselor/therapist Argenta Counseling Finalists: Catalyst Counseling (Conway), Stacy Kinzler, Rachel Pinto, Dr. Kathleen Wong (Bridges 2 Wellbeing, Fayetteville)

Dermatologist Arkansas Dermatology Finalists: Franks Dermatology, Dr. Jay Flaming, Dr. Ray Parker (Dermatology Group of Arkansas), Pinnacle Dermatology

Diet/weight loss center Baptist Health Weight & Nutrition Center Finalists: Arkansas Heart BMI Institute, Arkansas Health & Nutrition, Encore Medical Center, Natural State Health Center

Dispensary Natural Relief Dispensary (Sherwood) Finalists: Berner’s by Good Day Farm, Harvest Cannabis Arkansas (Conway), Native Green Wellness, Suite 443 (Hot Springs)

Eyewear UAMS Health Harvey & Bernice Jones Eye Institute Optical Shop Finalists: Burrow’s and Mr. Franks Optical, Eye Care Arkansas, James Eyecare & Optics Gallery, Kavanaugh Eye Care

Family dentist Little Rock Family Dental Finalists: Downtown Dental Care, Burchman Family Dental, Jolly Family Dental, UAMS Delta Dental of Arkansas Foundation Oral Health Clinic

Family physician Dr. Alison Richardson (Arkansas Family Medicine) Finalists: Dr. Kent Covert (Little Rock Family Practice), Dr. Kenneth Johnston (Little Rock Family Practice), Kevin Roberts (Little Rock Family Practice), Dr. Stephen Tilley, Dr. Daniel Watson (Autumn Road Family Practice)

Hair salon Red Beauty Lounge Finalists: Carter|Miller Hillcrest, Salon Joseph, Tease Salon, Heather Young

Hospital Arkansas Children’s Hospital Finalists: Arkansas Heart Hospital, Baptist Health, CHI St. Vincents, UAMS

In-home care Baptist Health Hospice Finalists: CareLink (North Little Rock),  Conway Regional Home Care Services, Home Instead, Superior Senior Care (Conway)

Massage therapist Ava Bella Day Spa Finalists: Abundant Health Chiropractic and Therapeutic Massage (Conway), Arkansas Healing Arts Massage & Wellness, Massage Arkansas, Zach Turner at Little Rock Massage and Wellness (North Little Rock)

Med spa Rejuvenation Clinic and Day Spa Finalists: Ava Bella Day Spa, Doctors MedSpa, Radiant Wellness by S&S, Skin Fix Med Spa

Mental health facility Pinnacle Pointe Finalists: The BridgeWay (North Little Rock), Conway Behavioral Health Hospital (Conway), Methodist Family Health, Rivendell Behavioral Health Services of Arkansas

Nail salon Best Nails Finalists: Cherish Nails & Spa, Chic Nails & Spa, Ethereal Nail Spa, Fashion Nails, Glitz & Glamour Hair & Nail

Nursing home Briarwood Nursing and Rehabilitation Center Finalists: Andover Place, Chenal Rehabilitation and Healthcare Center, Encore West Little Rock, Garland Nursing & Rehab, Nursing and Rehabilitation Center at Good Shepherd

Ophthalmologist Dr. Katherine Baltz (Central Arkansas Ophthalmology) Finalists: Dr. Laurie Barber (Little Rock Eye Clinic), Dr. Joseph Chacko (Harvey & Bernice Jones Eye Institute Clinic, UAMS), Dr. Romona Davis (Harvey & Bernice Jones Eye Institute Clinic, UAMS), Dr. Lydia Lane (Little Rock Eye Clinic)

Optometrist Dr. Kathryn Brown (UAMS Health-Harvey & Bernice Jones Eye Clinic) Finalists: Dr. Julie Dolven (James Eye Care), Dr. Brian Guice (Kavanaugh Eye Care), Dr. Derek Scott Long (Maumelle), McFarland Eye Care

Orthodontist Vondran Orthodontics Finalists: Daniel Orthodontics, Hodge Orthodontics, Phelan Orthodontics, Wardlaw Orthodontics

Orthopedic surgeon Dr. C. Lowry Barnes (UAMS) Finalists: Dr. William Hefley Jr. (Bowen Hefley Orthopedics and Arkansas Surgical Hospital), Dr. Ken Martin (Martin Orthopedics), Dr. P. Allan Smith (OrthoArkansas), Dr. Jonathan D. Wyatt (OrthoArkansas)

Pediatrician Dr. Dawn Martin (All for Kids Pediatric Clinic) Finalists: Dr. Liza Murray (UAMS), Dr. Josh O’Neill (Little Rock Pediatric Clinic), Dr. Aaron Strong (Little Rock Pediatric Clinic), Dr. Leah Youngblood (Little Rock Children’s Clinic)

Personal trainer Tina Glass (Results Studio LR) Finalists: Anna Bolte (Bolte Fitness), TJ Brown (Westside MMA), Lee Ann Jolly (Jolly Bodies), Brooke Walker (365 Fitness)

Pharmacy The Pharmacy at Wellington Finalists: Achor Family Pharmacy (Maumelle), Cornerstone Pharmacy, Kavanaugh Pharmacy, Rhea Drug Store

Physical therapists OrthoArkansas Finalists: Advanced Physical Therapy, Chance Osburn (Hot Springs), Harris & Renshaw Physical Therapy (Sherwood), Physical Therapy Institute

Prosthetics Snell Prosthetics & Orthotics Finalists: Arkansas Prosthetics and Pedorthics (Benton), Horton’s Orthotics & Prosthetics, New Hope Prosthetics & Orthotics (North Little Rock)

Retirement Fox Ridge Finalists: Andover Place, Chenal Pines Retirement Resort, Good Shepherd Community, Superior Senior Care

Spa Rejuvenation Clinic & Day Spa Finalists: Arlington Resort Hotel & Spa (Hot Springs), Ava Bella Day Spa, Copper Well Retreat, Doctors Med Spa 

Veterinarian Hillcrest Animal Hospital Finalists: Allpets Animal Hospital, Pinnacle Valley Animal Hospital, Pleasant Valley Veterinary Clinic, Shackleford Veterinary Clinic 

Yoga studio Barefoot Studio Finalists: Arkansas Yoga Collective, Big Rock Yoga, Blue Yoga Nyla (North Little Rock), Eden Salt Studio

Supporting the Arkansas Times' independent journalism is more vital than ever. Help us deliver the latest daily reporting and analysis on news, politics, culture and food in Arkansas.

Founded 1974, the Arkansas Times is a lively, opinionated source for news, politics & culture in Arkansas. Our monthly magazine is free at over 500 locations in Central Arkansas.